“Yıkılmak Zorun Olan Zihinlerdeki Duvar”

İZEV Hakkında

İZEV özel gereksinimli bireylerin toplumun her alanında hak ettiği değeri görmeleri için tam 32 yıldır inanılmaz bir farkındalık yaratmıştır.

1027

bugüne kadar eğitim gören özel gereksinimli birey

14

gönüllü öğretmen

32

yıllık deneyim

Yaşam bir deniz, biz de sizdeniz

Biz Kimiz

Özel gereksinimli bireylerin toplumca farklı bireyler olarak kabul edilmesini sağlayarak, onları bağımsız yaşama hazırlayan ve hayatın her alanında yer almaları için çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Ana mottomuz “Hayatın her alanında biz de varız!” ve bu hedefi gerçekleştirmek üzere tekrarladığımız sloganımız: “Yıkılmak zorunda olan zihinlerdeki duvar!” Her yıl bir motto açıklıyoruz. 2019 yılı mottomuz ise: “Yaşam bir deniz, biz de sizdeniz!” 1989 yılında dernek olarak kurulan ve 1997 de vakıf tüzel kişiliğinde yapılanan İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı) evlatları özel gereksinimli bireylerin aileleri tarafından oluşturulmuştur.

Eksik yaprağı tamamlamak

Ana Faaliyetler

  • Özel gereksinimli bireyler alanında toplumda derin farkındalık yaratmak üzere farkındalık uluslararası farkındalık projeleri yürütmekte
  • Bağımsız Yaşam Evi’nde verdiği hizmetlerle farklı gençleri sosyal hayata hazırlamakta
  • Mesleki eğitimler ve istihdam alanlarıyla iş gücüne katılımı desteklemekte
  • Kaynaştırma programları yürütmekte
  • Savunuculuk faaliyetleri gerçekleştirmekte
  • Toplumun tüm kesimlerine kendi alanında bilgilendirici hizmetler sunmakta ve kamuoyu oluşturmaktadır.

İZEV’in temel felsefesi ve misyonu kar amacı gütmeden farklı çocuk, ergen ve yetişkinlere  aileleriyle birlikte, yeterli kalite standartlarında mutluluk ortamları sağlamak, ebeveynleri vefat ettikten sonra özel gereksinimli bireylere insan onuruna yakışan, sağlık ve hukuklarının korunacağı ve toplumdan tecrit edilmeyecekleri ortamlar yaratmak, bunu yaparken toplumdaki tüm bireylerde farkındalık yaratmak ve sosyal sorumluluk duygusunu yerleştirmektir.

Büyükdere büyüyor

Bağımsız Yaşam Alanı

İZEV yeni açılımlara yol alıyor. Daha fazla özel gereksinimli bireyin eğitimi, istihdamı ve haklarının savunulması için artık daha büyük bir merkeze ihtiyaç duyuyorduk. Büyükdere’nin tam ortasında yer alan bu muhteşem tarihi bina, hayallerimizi gerçekleştirmek ve büyütmek için tam da ihtiyacımız olan yerdi.

Yüzyüze dersler, eğitim atölyeleri, festivaller, sanat sergileri ve daha birçok etkinlik ile Büyükdere artık İZEV ile çok daha güzel bir semte dönüşüyor.

Down değil up

Down Town Büyükdere Cafe

Tarihi binamızın içerisinde yer alan Down Town Büyükdere Cafe özel gereksinimli bireylerin iş hayatına kazandırılması ve istihdam edilmesi fikri ile kuruldu. Modern kahve çeşitlerinden, klasik yerel içeceklerimize kadar her çeşidin yer aldığı kafemiz haftanın yedi günü hizmet vermektedir.

Evde destek, sosyalizasyon ve kaynaştırma programı

İZEV Online

Özellikle pandemi döneminde özel gereksinimli bireylerin eğitimi konusunda büyük bir yetersizlik söz konusuydu ülkemizde. Eğitim ve sosyalizasyona hepimizden daha çok ihtiyacı olan özel gereksinimli bireylerin bu ihtiyacını “İZEV Online” ile karşıladık.

İZEV Online haftanın 3 günü birbirinden farklı ve alanında uzman hocalar tarafından özel gereksinimli bireylere eğitim vermeye devam ediyor.